Darbu sākusi pašpalīdzības mājaslapa azartspēļu atkarīgajiem un viņu līdzcilvēkiem

Publicēts: 26.04.2024

25. aprīlī tika atklāta Latvijā pirmā pašpalīdzības mājaslapa www.azartaatkariba.lv azartspēļu atkarīgajiem, viņu līdzcilvēkiem un arī speciālistiem.

www.azartaatkariba.lv pieejami apraksti un videomateriāli par atkarības veidošanos un simptomiem, kā arī informācija par to, kur meklēt palīdzību, ja spēle kļuvusi pārlieku aizrautīga. Atsevišķa sadaļa atvēlēta arī līdzatkarībai, kam pakļauti atkarīgo tuvinieki. Mājas lapu izveidoja un administrē biedrība "Skalbes" ar Latvijas Spēļu biznesa asociācijas un Latvijas interaktīvo azartspēļu asociācijas, kuru abu biedrs ir SIA “Alfor”, atbalstu.

Mājaslapas atklāšanā biedrības "Skalbes" valdes locekle un atbalsta tālruņa azartspēļu atkarīgajiem un viņu līdzcilvēkiem koordinatore Santa Laimiņa atzina, ka līdz šim atbalsta tālrunis 29 323 202 bija vienīgais specializētais atbalsts pa tālruni tiem, kuri saskaras ar azartspēļu ietekmi. Tas būs pieejams arī turpmāk katru dienu no plkst. 12 līdz plkst. 20 bez brīvdienām. Zvanītāji ar profesionālu konsultantu palīdzību var atpazīt atkarības pazīmes, noskaidrot efektīvākos ārstniecības veidus, kā arī uzzināt, kādi ir pirmie soļi, lai uzsāktu atlabšanu. Savukārt jaunajā mājaslapā interesentiem ir iespēja uzdot jautājumu biedrības speciālistiem arī rakstiski ar anonīma e-pasta starpniecību.

Saskaņā ar KANTAR 2023. gada oktobrī veiktā kvantitatīvā pētījuma - Latvijas iedzīvotāju aptaujas “Azartspēļu zīmolu atpazīstamība, klientu attieksmes un uztveres izpēte Latvijā” datiem pēdējā gada laikā zināmākās spēļu zāles vismaz vienu reizi ir apmeklējuši 3-6% respondentu. Speciālisti, t.sk. psihoterapeiti un psihiatri, norāda, ka vairumam cilvēku nepastāv grūtības kontrolēt spēlei atvēlēto laiku un līdzekļus. Savukārt azartspēļu atkarība, kas attīstās pakāpeniski ar laiku, ja netiek pamanīta un novērsta pārlieku liela aizraušanās, ir ~1%. To nosaka virkne faktoru – pieredze ģimenē un ģenētiskais mantojums, temperaments, mentālās veselības stāvoklis, izglītības līmenis u.c. apstākļi. Tātad – azartspēļu atkarība ir sekas, nevis cēlonis.