Astoto Purvīša balvu saņem Ance Eikena par personālizstādi “Dievs Tēvs Debesīs”

Publicēts: 29.05.2023

Ance Eikena tika nominēta par personālizstādi “Dievs Tēvs Debesīs”, kas noritēja mākslas telpā “Brīvība”.

Līdz ar šo apbalvojumu māksliniece ieguva vērienīgo naudas balvu – 28 500 EUR. Ance Eikena uzvarēja arī publikas balsojumā, kuru rīkoja vadošais ziņu medijs “Delfi”. 

Purvīša balvas 2023 ieguvēju žūrijas vārdā sveica Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) direktore un Jānis Zuzāns, uzņēmuma Alfor valdes priekšsēdētājs un muzeja patrons.

Astotās Purvīša balvas laureātu noteica starptautiska žūrija septiņu cilvēku sastāvā. “Darbs žūrijā nebija vienkāršs. Bija patiešām interesanti skatīt kandidātu darbus klātienē. Ances Eikenas “Dievs Tēvs Debesīs” uzrunā ar to, kas šis ir stāsts par humānismu un ne tik daudz par mākslas darba estētiku. Tā naratīvs sniedzas ārpus mākslas pasaules, tā nospiedums ir daudzos no mums. Viņas darbā, viņas attieksmē, izteiksmē ir jūtams zināms naivums, bet naivums tā labākajā nozīmē. Viņas naivums ir viņas spēks, viņas ticība savam radošumam un radošumam vispār – to var just un redzēt. Darbu pat nav jāsaprot, tas runā pats par sevi. Ļoti spēcīgi un emocionāli. Tas ir arī stāsts par ķermenisko un domāšanas pieredzi. Tā ir mācību stunda par veidu, kā rast mieru. Tas apliecina, ka mums vairāk jāuzticas māksliniekiem. Kam mūsdienās var uzticēties? Vienmēr var uzticēties māksliniekiem. Un šis konkrētais darbs atklāj patiesību. Patiesību par mūsu dzīvi un laiku,” saka žūrijas pārstāvis Udo Kitelmans.

Šogad trešo reizi Purvīša balvas vēsturē tika pasniegta balva par mūža ieguldījumu mākslā, ko saņēma tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere par mākslinieciskās kvalitātēs augstvērtīgu, spēcīgu un radošas enerģijas piepildītu sniegumu tekstilmākslā vairāk nekā pusgadsimta garumā. Līdz ar godalgu Edīte Pauls-Vīgnere saņem arī naudas prēmiju – 10 000 EUR.

Purvīša balvas 2023 kandidātu darbu izstāde apmeklētājiem būs atvērta vēl līdz 11. jūnijam.

Par Purvīša balvu
Purvīša balva ir lielākā un prestižākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā. Tā dibināta 2008. gada janvārī un tiek pasniegta reizi divos gados. Purvīša balvas konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu uzņēmumu Alfor.